עוד עלינו
ראשי \ מכתבו של המנכ”ל, אלחנן רוזנהיים, למשקיעים, אפריל 2009

מכתבו של המנכ”ל, אלחנן רוזנהיים, למשקיעים, אפריל 2009

מכתב שנשלח למשקיעי פרופימקס

בתאריך ה-19 באפריל 2009

הייתי שמח אילו חזרתי להיות בן 40, עם הניסיון שיש לי היום, כשכל ההשקעות שביצענו עד היום מומשו בשנתיים האחרונות ועם המוניטין והידע שרכשנו עד היום. זה כמובן, בלתי אפשרי, בדיוק כפי שבלתי אפשרי להיות נקיים מחשיפה למצב השוק בהשקעות הפעילות שלנו.

אין השקעה ללא סיכון. זאת ועוד, אין השקעה שנעשתה בשלוש ארבע השנים האחרונות שבה – רמת הסיכון לא עלתה או שהדרך למימוש לא התארכה. יתרה מכך, אין השקעה שנעשתה בשלוש- ארבע השנים האחרונות במינוף שהיה מקובל, ואשר שוויה כיום מכסה את המשכנתא. בשורה התחתונה, כמעט כל ההשקעות שנעשו בשנים האחרונות שוות היום פחות מהמשכנתא שהתקבלה בעת הרכישה.

הבעיה של שערוך נכסים כיום היא עצירת עסקאות ואי העמדת מימון מהבנקים, לפיכך כל הערכת שווי של נכסים מבוססת על השערות שאינן ניתנות לאימות. למעשה, בערכי השוק של היום, כל ההון העצמי, המזנין ואף חלק מהמשכנתא הראשונה שהושקעו בעסקאות ממונפות שנעשו בתקופה האחרונה, נמחק. אנו חווים משבר פיננסי שאף אחד מאתנו לא ראה ולא חווה מעולם. הכלכלה העולמית בשפל שלא היה מעולם והחדשות נהיות רק גרועות יותר.

לי אין ספק שחלק גדול מהמשבר, אם לא כולו, הוא תוצאה של הריקבון, החמדנות וההונאה שפשטו במערכת הפיננסית. מסתבר שרגולציה לא מבטיחה ניהול עסקים ביושר. ניהול כזה חייב לבוא מבפנים, מהחינוך שקיבלנו מהבית, מהדרך בה אנו, המנהלים, דורשים לנהל את עסקינו מעמיתינו המנהלים, מהעובדים שלנו ומהשותפים שלנו. רק מי שמאמין שחובתו הבסיסית, קודם לכל דבר אחר, היא לנהל את עסקיו ביושר, אכן יעשה זאת.

אנו בפרופימקס ושותפינו הנאמנים בחו”ל, עובדים הרבה יותר קשה ומקדישים הרבה יותר זמן על מנת לשמר את כספי ההשקעות שעשינו. יש לזכור את ההבדל המשמעותי בין שיטת העבודה שלנו לבין מה שאנו רואים ושומעים על חברות השקעה אחרות: אצלנו המנהלים לא התעשרו כשהמשקיעים התרוששו, אצלנו המנהלים לא חוגגים כשהמשקיעים בוכים, אצלנו המנכ”ל לא מרוויח כשהמשקיעים חרדים לכספם. יותר מזה, המנהלים אצלנו ואני בתוכם מושקעים באופן אישי בכל השקעה. אצלנו יש זהות אינטרסים בין המשקיעים לבין המנהלים וזה הביטחון החשוב ביותר שאנו יכולים להעניק למשקיעים שלנו.

משכורות הענק שהמנהלים בחברות, במוסדות הפיננסים ובבתי ההשקעה לקחו לעצמם, השכר השערורייתי שסידרו לילדיהם ולמקורביהם מצביע על אופי של תפיסה עסקית פסולה שכסף של המשקיעים הוא הפקר. אצלנו זה לא כך. הרווח שלנו הוא תוצאה ישירה של רווחי המשקיעים לאחר המימוש. אצלנו הרווח למנהלים מגיע לאחר שההשקעה מומשה והמשקיעים קיבלו את הונם חזרה בתוספת התשואה שנקבעה מראש. זהו ההבדל הגדול ולכן המשקיעים יודעים כי קיימת זהות אינטרסים בין המנהלים לבין המשקיעים. אנו מרוויחים לאחר מעשה, ואת זה חשוב לזכור, במיוחד כיום. זה לא מבטיח שכל השקעה שנעשה תצליח, אבל זה כן מבטיח שנעשה את המקסימום ויותר על מנת להביא למימוש מוצלח של ההשקעות.

חשוב לציין כי בכובע שלנו כמשקיעים בכל עסקה תנאינו זהים לכלל המשקיעים. השלמנו עד היום מספר מבצעי deleveraging, בהם גייסנו כספים נוספים מהמשקיעים על מנת לנטרל את הגורם המלווה, אשר מהווה את הסיכון המרכזי של ההשקעה. אנו גאים לעדכן כי מבצעים אלה עברו בהצלחה, בזכות ההבנה של המשקיעים כי זו הדרך בה אנו מתכננים להביא את השקעותינו לחוף מבטחים.

כידוע לחלק ממשקיעי פרופימקס, הקמנו קרן ייעודית להשקעות ברוסיה, בה לפרופימקס 24% מההון ומזכויות הניהול והשליטה. בעקבות הקמת הקרן, פתחנו משרד במוסקבה וגייסנו כח אדם בארץ וברוסיה לניהולה. לאחר שקיבלנו התחייבויות להשקעה בסך של 130 מיליון דולר ממשקיעים בארץ ובחו”ל נכנסו לשלב בדיקת עסקאות. עוד לפני פרוץ המשבר בדקנו עשרות עסקאות והחלטנו לא להשקיע, וטוב שכך. לאחרונה, החלטנו לסגור את הקרן משום שרמת סיכון ההשקעה ברוסיה עלתה. לאחר עבודה של קרוב לשנתיים, להחליט על שחרור המשקיעים מהתחייבותם זו אינה החלטה קלה. אך יש רק דבר אחד חשוב יותר המנחה אותנו – טובת המשקיעים. גם במידה והחלטה זו עולה לנו בסופו של יום כסף רב.

אנו נעשה כל צעד למנוע מהמשקיעים to put good money after bad. לעומת ההחלטה ברוסיה, אנו מאמינים כי כל תהליכי ה- de leveraging שביצענו בחצי השנה האחרונה ושאותם נמשיך לבצע לכשיידרש, לרבות הקריאה לכספים במסגרת הקרנות המנצלות את ההזדמנויות היום, משרתים את האינטרסים של המשקיעים. חברות רבות בענף יפשטו את הרגל או שיצאו ממנו. החברות שישרדו הן אלו שמשלבות פרמטרים עיקריים של מקצוענות, הבנה בנדל”ן ומוניטין של פעולה נקייה, אתית ושקופה.

ההבנה בנדל”ן היא הכרחית, אך איננה מספיקה. מי שלא ביסס את פעולותיו על מוניטין של אמינות ושקיפות לא יחזיק מעמד. מי שוויתר על ערכים תמורת כסף יעלם (אלא אם פוליטיקאים מושחתים יצילו את חבריהם העשירים על חשבון הציבור). יש לקוות שמי שמכר ערכים תמורת כסף ייענש. יש לקוות שהקשרים בין הון לשלטון לא ישבשו עוד יותר את ההתאוששות הכלכלית. במשבר ההיי טק בשנת 2000 כאשר מניות ההיי טק התמוטטו, אפל, כזכור, הפסידה יותר מ-80% מערכה, מיקרוסופט ירדה ב- 58% ואמאזון הפסידה 94% משוויה. מי לא יסכים שחברות אלו, שראו נפילות כאלה בערכן, הן המרוויחות הגדולות של המשבר? אבל רבים שילמו את המחיר – חברות רבות נעלמו ולא הצליחו לשרוד.

אנו מאמינים כי אנו עדים לתהליך דומה בענף הנדל”ן, שוק בו לא היו קיימים חסמי כניסה במשך זמן רב. כל אדם שני שידע לאיית את המילה נדל”ן והיה בעל פספורט טס בעולם לעשות עסקאות וברב המקרים מבלי לסכן אף אגורה מכיסו. הגופים המוסדיים והעם בציון פתחו את ארנקיהם לרווחה והחליטו להשתתף במסיבה, בעוד חברות הדירוג שכחו מה תפקידם האמיתי. המשבר יסיים את הקריירה של חברות רבות. ראינו כל כך הרבה חברות ופעילים בשוק הנדל”ן שהשקיפות הייתה מהם והלאה. ערב רב של פעילים ביצעו עסקאות בטיסות בימי שני וחמישי. היה המון רב שהעמיד את כולנו בדוחק רב. אך הפעם הטובים ישרדו, התחרות תפחת, מחירים יחזרו להיות נורמאליים, ההזדמנויות שוב יחזרו והעסקאות יעשו על סמך נתוני יסוד ולא על סמך דירוגים בלתי הגיוניים, והסתמכות על רגולציה שלא מנעה שיכרון חושים. הענווה והשמרנות יחזרו להיות מוערכים במקום שמסעות פרסום ויחצ”נים יקבעו את הטון. האם אותם שחקנים אכן הבינו את נתוני היסוד? אני חושש שלא. ברור שכולנו עשינו טעויות וגם השתתפנו בהשקעות שהיום הינן בעיתיות. הדרך היחידה בה היינו יכולים להיות נקיים מהשפעות התקופה, הייתה לממש את כל ההשקעות שעשינו ולצאת לחלוטין מהענף לפני פרוץ המשבר.

ביקרתי לפני מספר שנים בלאס וגאס ובפלורידה. הלחץ להשקיע במקומות אלה היה גדול והחלטתי שנתוני היסוד בסקטור המגורים לא קיימים במקומות אלה ולכן לא השקענו שם. ביקרתי בספרד, שם ראיתי יותר מנופים מאנשים, והחלטנו לא להשקיע, ביקרתי בבולגריה וגם שם ההחלטה הייתה לא להשקיע. עשרות ישראליים התדפקו על דלתנו שנשתתף בהשקעותיהם ברומניה, בפולין, באוקראינה ובגיאורגיה ולאחר בדיקה, גם שם ההחלטה הייתה לא להשקיע.

יתרון השקעות משותפות הוא ברור: הוא מאפשר פיזור בין שותפים, ארצות, סקטורים ומטבעות כל עוד הניהול נעשה בהובלת מנהל המוסיף ערך, מקצועי, ישר והגון. קשה להאמין שנצליח לשרוד את המשבר מבלי שגם אנו נספוג הפסדים בכמה השקעות שנעשו בשנים האחרונות, אף אחד מאתנו לא חסין מפני השפעות השוק. אנו בטוחים שנצא מחוזקים. לצד המחויבות הבלתי מתפשרת להשקעות קיימות אנו מתארגנים בכדי לנצל את ההזדמנויות הגדולות שהמשבר מייצר עבורנו. הערך המוסף של השותפים שלנו יבוא לידי ביטוי באופן מובהק יותר מבעבר. הניסיון וההבנה בנדל”ן והמוניטין שהוכח עוד יותר לאור המשבר, מעמיד אותנו בעמדת זינוק לניצול ההזדמנויות. אין ספק שהערך המוסף המשמעותי אותו אנו מביאים לשוק הישראלי, השותפים שלנו מחו”ל, מהחברות המוכרות והמכובדות בענף איתן אנו משקיעים, הינו היתרון יוצא הדופן שיהיה לנו ולמשקיעים הישראליים שיצטרפו אלינו להזדמנויות ההשקעה שנשתתף בהן בשנים הקרובות.