וידאו, כתבות, מהתקשורת, עוד עלינו
ראשי \ “בתכנון נכון, השקעות נדל”ן יכולות להתמודד עם עליית האינפלציה והריבית, ואף עשויות להגן מפניהן”, גלובס, 2.5.22

“בתכנון נכון, השקעות נדל”ן יכולות להתמודד עם עליית האינפלציה והריבית, ואף עשויות להגן מפניהן”, גלובס, 2.5.22

משקיעי נדל”ן חו”ל מתמודדים בשנת 2022 עם מגפה הולכת ודועכת, אך גם אלו שהתאימו את תיק ההשקעות שלהם לשינויים שחוללה הקורונה בסקטורים מסוימים, נדרשים לעמוד מול מצב חדש של עליית האינפלציה והריבית • אלחנן רוזנהיים, מנכ”ל פרופימקס, מתייחס בראיון שנערך עימו לאחרונה למגמות בשוק והשפעתן על ענף הנדל”ן הגלובלי

מהשקעותיה של פרופימקס / צילום: Profimex

מהשקעותיה של פרופימקס / צילום: Profimex

משקיעי נדל”ן שפעילים בשוק מעל עשור, התמודדו גם עם משבר כלכלי פיננסי אדיר בהיקפו – משבר הסאב פריים ב-2008. והוותיקים שהיו בשוק עוד קודם לכן חוו גם את משבר בועת הדוט-קום. מי ששרד את כל המשברים הללו ונשאר פעיל בענף, הם המשקיעים המנוסים והמתוחכמים ביותר שפועלים כיום, כך מסביר אלחנן רוזנהיים, מייסד ומנכ”ל פרופימקס, שפועלת בתחום השקעות הנדל”ן הגלובלי מזה 25 שנה.

אבל גם עבור אלה מגפת הקורונה היוותה אתגר יוצא דופן – במיוחד בשל העוצמה והמהירות שבה הלמה בסקטורים השונים. בן לילה הם חזו בנטישת משרדים ומעבר לעבודה מהבית; בהשבתתם של סקטורים שלמים כמו תיירות ותעופה; ובהאצת המעבר לאונליין שגזל נתח משמעותי משטחי המסחר המסורתי. לדברי רוזנהיים, שחקנים מנוסים בענף ניצלו את המשבר לאיתור והשקעה בהזדמנויות מיוחדות, כדוגמה הוא מביא את קרן הנדל”ן הגלובלית החמישית של פרופימקס, שסיימה לא מכבר גיוס מוצלח ביותר.

השינויים שמנינו כאן, שבאו לידי ביטוי בשנת 2021 שהייתה שנת קורונה ‘על מלא’, היו בחלקם הגדול קצרי מועד. 2021 אופיינה בהתאוששות כלכלית של רוב מגזרי הנדל”ן בארה”ב, גם אם חלקם השתנו לנצח. אבל גם אלו מבין המשקיעים שהצליחו להתאים את אסטרטגיית ההשקעה שלהם למצב ‘הנורמלי החדש’, גילו כי שנת 2022 הביאה עמה שחקנית חדשה ומטרידה, שרובם – בוודאי ‘הצעירים’ שפועלים פחות מ-20 שנה בשוק – מעולם לא פגשו: האינפלציה. ועוד כזו שצפויה לחצות השנה את רף 7 האחוזים (בארה”ב).

רוזנהיים, הפועל זה למעלה מ-50 שנה בשוק הפיננסי העולמי, מספר כי צלח את כל המשברים שהזכרנו ובזכותם שיכלל וחידד את אסטרטגיית ההשקעה של פרופימקס. אסטרטגיה זו כוללת שותפות אסטרטגית עם שותפים-מנהלים מקומיים וגידור סיכונים קפדני. לדבריו, “בתכנון נכון, השקעות נדל”ן יכולות להתמודד עם עליית האינפלציה והריבית, ואף עשויות להגן מפניהן”. בראיון עימו, שהתקיים לאחרונה, הוא מנתח את המגמות השונות ואת השפעתן על ענף הנדל”ן ב-2022, מצביע על הסקטורים שהרוויחו מהמגפה ומסביר כיצד מתמודדים כאמור עם אינפלציה בהשקעות נדל”ן.

 

לכתבה באתר גלובס