מהתקשורת
ראשי \ “הכלכלה הגרמנית שומרת על עוצמתה – וגם אתם יכולים ליהנות מזה”

“הכלכלה הגרמנית שומרת על עוצמתה – וגם אתם יכולים ליהנות מזה”

מדינות דוברות גרמנית (גרמניה, אוסטריה ושוויץ) מהוות מקור לכ-17% מההון שמוקצה להשקעות הפרטיות באירופה. שיתוף פעולה ייחודי עם פרופימקס הישראלית, מאפשר גם לישראלים ליהנות מהשקעה בחברות עם שותף גרמני שמציג תשואה שנתית גבוהה מזו של מדד S&P 500.

בשיתוף פרופימקס 12:24 11.10.18

בזמן שמדינות רבות באירופה מתמודדות עם אתגרים וקשיים כלכליים, הפדרציה הגרמנית מבססת את מעמדה ככלכלה הגדולה באירופה והרביעית בעולם – אחרי ארה”ב, סין ויפן, והופכת ליעד השקעה אטרקטיבי, במיוחד עבור משקיעים, בישראל ובעולם.

לדברי אסף רוזנהיים, מנהל ההשקעות בפרופימקס: “גרמניה נהנית ממצב פוליטי יציב ומתדמית של “המבוגר האחראי” באירופה, לצד צמיחה לאורך השנים האחרונות. זו הסיבה שהשקעות סולידיות ומסורתיות בחברות בינוניות (דוברות גרמנית) – אפיק השקעה שידוע כ-Traditional Private Equity investments – ממשיכות להיות חלק חשוב בתיק ההשקעות של משקיעים מתוחכמים בעולם”. פרופימקס שמתמחה בהשקעות נדל”ן בחו”ל, השקעות אלטרנטיביות ואנרגיה מתחדשת למעלה מ-20 שנה, ומשרתת משקיעים “כשירים“, משתפת פעולה עם HQ Equita V – קרן המתמחה בהשקעות פרייבט אקוויטי מסורתי (השקעה בחברות) – שמשקיעה במדינות דוברות גרמנית בלבד, ורשמה שיעור תשואה פנימי ממוצע דו-ספרתי מתחילת פעילותה.

למעשה, השפה הגרמנית היא שפת האם המדוברת ביותר באיחוד האירופי, ובהתאם, מדינות דוברות גרמנית (גרמניה, אוסטריה ושוויץ), מובילות בתחום השקעות ההון הפרטיות באירופה, לאור היתרונות הרבים שבהשקעה באזור זה.

חשוב לציין כי כשמדובר בהשקעות בחו”ל, ישנה חשיבות מכרעת להכרות עם המדינה והחברות השונות. “אחד החסרונות האובייקטיביים של השקעה בחו”ל הוא מחסור בידע וקשרים, ולכן הדרך היחידה להשקיע בצורה אחראית היא עם שותף מקומי שמכיר היטב את החברות והסביבה הרגולטורית”, מוסיף רוזנהיים.

צילום: pixabay

היצע רחב של חברות פרטיות

“השוק דובר הגרמנית כולל היצע רחב של חברות פרטיות, קטנות ובינוניות, מה שמסייע לפיזור ההשקעות על פני מגוון סקטורים”, אומר עמנואל פאסולט, אנליסט השקעות בפרופימקס, יליד גרמניה שעלה לאחרונה לישראל ומוביל את תחום ההשקעות במדינות דוברות גרמנית בחברה. “מדובר בחברות בעלות פוטנציאל חבוי, שצפויות לגדול על ידי ייצוא והובלת שוק במגזרי ליבה. בנוסף, היקף השוק הגרמני מייצר מגוון רחב של שוקי משנה בעלי מאפיינים מיקרו ומאקרו אקונומיים שונים, לרבות התמחות מגזרית אזורית. שוקי משנה אלו מציעים למשקיעים מגוון רחב של הזדמנויות השקעה”.

אחד היתרונות המהותיים של השוק הגרמני טמון בעוצמתו ובסדר המאפיין אותו. לכן, המשקיעים בחברות דוברות גרמנית נהנים מהגנה משפטית נרחבת, שוקי הון ציבוריים ופרטיים נזילים ופיקוח תאגידי שקוף.

“באמצעות קשרים ענפים ומבוססים וגישה פרואקטיבית של איתור השקעות, הצליחה HQ Equita להשיג שליטה בחברות שבתיקי ההשקעה שלה, ישירות ממנהלי החברות”, מספר פאסולט. “הדבר נובע בעיקר ממערכות היחסים המקצועיות של השותפים, שמאפשרות התקדמות מוצלחת של העסקה, כמעט ללא תחרות. לפיכך, למעלה מ-55% מהעסקאות מבוצעות Off Market, כלומר מבלי שפורסמו למכירה באופן פומבי”.

ניסיון וקשרים אלו מתורגמים לתוצאות מרשימות במיוחד: הצמיחה הממוצעת ב-EBITDA של החברות הכלולות בפורטפוליו עומדת על 59%, בין היתר בזכות התרחבות בינלאומית, פיתוח מוצרים ושיפור תפעולי. מכפיל ההון הממוצע של הקרן ממימושים מאז 2006 עומד על x3.1.

איך זה עובד?

פרט ל-HQ Equita, כוללת החברה המנהלת של הקרן – HQ Capital – עוד שתי חטיבות שעוסקות בייעוץ עסקי להשקעות פרטיות ונדל”ן. בסך הכל HQ Capital מנהלת נכסים בהיקף מצטבר של 11.3 מיליארד דולר, וב-20 השנים האחרונות הניבה למשקיעיה תשואה שנתית ממוצעת גבוהה מחלופות השקעה ומדדי ייחוס שונים שמקובלים בשוק ההשקעות (Benchmarks).

על מנת להבין כיצד מצליחה הקרן להשיג תוצאות אלה, חשוב לבחון את הקווים המנחים שלה להשקעות. הקרן מתמקדת ברכישת השליטה בחברות בהן טמון פוטנציאל רווח, במדינות דוברות גרמנית, עם יעד של שמונה עד עשר השקעות בהיקף של 20 עד 60 מיליון אירו כל אחת. משך ההחזקה הממוצע של כל השקעה הוא חמש שנים.

HQ Equita משקיעה בחברות שפועלות בתחומי התעשייה והאנרגיה, השירותים העסקיים, טכנולוגית מידע (חומרה/תוכנה) ושירותי בריאות (MedTech). היא פועלת ליצירת ערך מוחשי במספר דרכים – חיזוק ההנהלה, פיתוח והשקה של קווי מוצרים חדשים, הרחבת בסיס הלקוחות, שיפור היעילות התפעולית תוך השקעה במערכות חדשות של טכנולוגיית מידע וציוד והתרחבות בינלאומית.

צילום: pixabay

“תנאי הקרן מאפשרים ל-HQ Equita לרכוש החזקת רוב בחברה, בעודה מעודדת את הנהלת החברה להשקיע יחד איתה כדי להבטיח הלימת אינטרסים”, מספר פאסולט. “הקרן מאתרת בהתמדה חברות מובילות בתחומן בשוק נישתי גלובלי, בעלות פוטנציאל התרחבות וצוות ניהולי חזק. על חברות אלו להציע מוצרים בעלי ערך מוסף ברור”.

מחזקים את ההנהלה

אחת הדוגמאות להשקעות המוצלחות של הקרן היא חברת Rovema, יצרנית אריזות מובילה שהמטה שלה בגרמניה ומעסיקה 450 עובדים. בעת הרכישה, גם השותף המנהל של החברה ביצע השקעה מחדש, כך שנוצרה זהות אינטרסים עם המשקיעים. הקרן חיזקה את ההנהלה באמצעות גיוס סמנכ”ל כספים חדש, וכן פעלה לחיזוק השווקים הקיימים ושיווק המוצר בארה”ב, דרום אפריקה, דרום מזרח אסיה ועוד. התוצאה: המימוש, ב-2017, היה עם מכפיל הון של x3.3.

חברה אחרת בה פעלה הקרן היא Isolite, ספקית מערכות בידוד בטמפרטורות גבוהות לתעשיות התעופה והרכב. ב-2010 ביצעה הקרן רכישה מוצלחת של 90% מהמניות, לצד צוות הניהול של החברה. הודות לתמיכה בצוות ההנהלה, המשך פיתוח ושיפור הביצועים והיעילות, נרשם גידול של 183% במכירות החברה בין השנים 2009 ל-2016 – והמימוש, ב-2017, היה במכפיל הון של x2.9.

לסיכום, כשבאמתחתן רקורד של השקעות נדל”ן משותפות בשווי כולל של 662 מיליון דולר, HQ ופרופימקס מציעות למשקיע הכשיר (משקיע מסווג) אפיק השקעה נוסף שכולל הזדמנויות להשקעה באמצעות מבנה עלויות נמוך, מתוך שאיפה להציג תשואות גבוהות ביחס לאלטרנטיבות המוצעות כיום בשוק. כעת, גם ישראלים יכולים ליהנות מהפוטנציאל הגלום בהשקעה במדינות דוברות גרמנית ומהשילוב של הניסיון והמקצועיות של פרופימקס עם שותף גרמני מוביל.