כתבות, קרוסלת כתבות בדף הבית
ראשי \ פיזור השקעות – אסטרטגיית ה”פיזור הרב-ממדי”

פיזור השקעות – אסטרטגיית ה”פיזור הרב-ממדי”

Place Holder

המשפט “צפה לבלתי צפוי” מלווה את החלטותיו של כל משקיע נבון, שכן גם האנליסטים המקצועיים ביותר יודעים שתחום ההשקעות הוא תחום הנתון לאינסוף השפעות, שגם המשקיע המנוסה ביותר לא יכול לצפות מראש.

השנה האחרונה בלבד סיפקה לנו דוגמאות רבות, החל מסכסוכים גיאופוליטיים, דרך שינויים במאקרו-כלכלה וברגולציה ועד לאסונות טבע, שהשפיעו על תחום ההשקעות באופן משמעותי ולימדו רבבות משקיעים על בשרם שבעולם ההשקעות ההפתעה יכולה להגיע מכל כיוון.

רוב האירועים המשפיעים ביותר התרחשו בסביבה שאינה סביבה כלכלית, אך השפעתם על סדר היום הכלכלי הייתה קריטית. כמה דוגמאות מהשנים האחרונות כוללות את מגפת הקורונה, פלישת רוסיה לאוקראינה וכמובן מתקפת השביעי באוקטובר. אך גם אירועים ותהליכים כלכליים יכולים להיות בלתי צפויים ולהפתיע את מומחי הפיננסיים הגדולים בעולם. כך לדוגמא נכשל הבנק הפדרלי של ארה”ב לזהות את ניצני האינפלציה הראשונים לפני כשנתיים, שבסופו של דבר הגיעו לשיאים שלא נראו כבר יותר מארבעה עשורים.

אלו ששרדו את אירועי השנה החולפת אינם יכולים לנוח על זרי הדפנה, כי השנה הבאה מתקרבת וככל הנראה שגם היא תהיה בלתי צפויה בדרכה, ותביא עמה אירועים חדשים שיעצבו את הכלכלה העולמית וישפיעו על עולם ההשקעות.

איך ניתן לצפות איומים ממקור לא צפוי?

ראשית חשוב לדעת ולהכיר בעובדה שלא ניתן לצפות או לזהות מראש את כל האירועים, ורובם יפתיעו אותנו כך או אחרת. הדבר שמומחי ההשקעות יכולים לעשות זה להיות ערוכים ודרוכים כל הזמן לכל אירוע שעלול להשפיע על הסביבה הכלכלית, בין אם מדובר באירוע נקודתי המשפיע על שוק ספציפי או על אירוע רוחבי המשפיע על העולם הכלכלי ככלל.

כיצד נערכים לאירוע לא צפוי שלא יודעים מהו?

בכל השקעה יש סיכון מסוים, ולמרות שלא ניתן לצפות את רובם, אפשר לצמצם את הסיכון באמצעות פיזור השקעות ויצירת תיק השקעות מגוון שלא מתבסס על סקטור בודד אלא בנוי ממגוון כיווני השקעה שונים, שאינם תלויים אחד בשני.

ישנן מספר שיטות לפיזור השקעות המאפשרות לצמצם את הסיכון להשפעה קריטית על תיק ההשקעות. החכמה היא ליישם באופן מקסימלי ונרחב את עקרון פיזור ההשקעות, ולא להסתפק בפיזור של השקעות שונות באותו השוק או באותה הקטגוריה.

פיזור השקעות - פרופימקס

מהשקעותיה של הקרן השישית Profimex CircleOne VI בסקטור המולטיפמילי בארה”ב – נכס שכולל 344 יחידות דיור

פיזור השקעות גיאוגרפי ובשווקים שונים

משקיעים רבים נוטים למקד את השקעותיהם במדינתם. בין אם הסיבה היא נאמנות לשוק המקומי, פערי ידע או הגבלות רגולטוריות, השקעה שכזו מנוגדת לעיקרון הפיזור ומעמידה את תיק ההשקעות שלהם בסיכון גבוה.

לעומת זאת, השקעה בשווקים שונים, בעיקר בהשקעות בלתי-סחירות, כמו נדל”ן ריאלי, יכולה להביא לצמצום משמעותי בסיכון הנשקף לתיק ההשקעות, בשל הקורלציה הנמוכה בין השווקים השונים, גם אם מדובר באותו מגזר, ובינם לבין השוק הסחיר. כך למשל מגזר המולטיפמילי בסן פרנסיסקו מתנהג במנותק לחלוטין ממגזר המולטיפמילי במיאמי, ומאורע המשפיע על אחד לא בהכרח ישפיע על השני.

עקרון הפיזור הגיאוגרפי פחות יעיל בבניית תיק השקעות המבוסס על השקעות סחירות בבורסה, גם אם הן מקטגוריות שונות, שכן בורסות העולם תלויות ומושפעות אחת מהשנייה, ובסופו של דבר לאירוע בלתי צפוי המשפיע על בורסה אחת יכול לגרום לתזוזות בבורסות מסביב לעולם.

בעוד הנכסים הסחירים חשופים לתנודות בבורסות העולם כתוצאה מאירועים מסוגים שונים המתרחשים ברחבי העולם, נכסים לא-סחירים שומרים על ערכם גם בעתות משבר. כמו כן, במידה והנכס מנוהל בידי גוף אמין, בעל ידע, ניסיון וכישורים מקצועיים, הוא בהחלט יכול לשמש כעוגן נוסף לתיק ההשקעות.

פיזור השקעות סקטוריאלי

לעיתים לאירוע משמעותי שמשפיע על כלל הסקטורים וההשקעות, יכולה להיות השפעה שונה על סקטורים שונים. כך למשל מגפת הקורונה יצרה משבר שנגע בכל תחום ותחום, אך בעוד תחום המשרדים ספג מפלה קשה בשל המעבר לעבודה מהבית בעקבות המגיפה, הסקטור הלוגיסטי דווקא עלה והתחזק בשל העלייה בקניות ברשת שהובילה לביקוש שיא לשטחי תעשייה ולוגיסטיקה.

“פיזור רב-ממדי” של השקעות

“פיזור רב-ממדי” הוא פתרון פיזור ההשקעות המעמיק ביותר, המפזר את ההשקעות באופן אינהרנטי ומייצר פיזור ניהולי (מנהלי השקעה שונים), גיאוגרפי, אסטרטגי וסקטוריאלי. זאת, כיוון שהוא טומן בחובו השקעות שונות שפרמטרים שונים לחלוטין משפיעים על כל אחת מהן, וכך למעשה פיזור כזה מקטין בצורה משמעותית ביותר את האפשרות לכך שאירוע בלתי צפוי ישפיע לרעה על ההשקעות.

בפרופימקס פותחה אסטרטגיה זו כאמצעי להפחתת סיכון, בהתבסס על תיאוריית “החזית היעילה” שהגה זוכה פרס נובל לכלכלה, פרופ’ הארי מרקוביץ’. באמצעות שילוב של פיזור וגיוון סקטוריאלי, גיאוגרפי, אסטרטגי ומנהלי, אנחנו יחד עם שותפינו האסטרטגיים, דואגים לייצר לקהל המשקיעים שלנו תיקי השקעות בעלי סיכון מופחת לצד פורטפוליו נכסים עשיר.

 

כמו כן, אסטרטגיה זו הוכיחה את עצמה בשורה של משברים כלכליים עולמיים והיא מיושמת כיום במסגרת הקרן השישית של פרופימקס, ממשפחת קרנות Profimex CircleOne. בתקופה המביאה עימה חוסר ודאות ותנאי שוק מורכבים, פרופימקס ושותפיה המקומיים האסטרטגיים ימשיכו לנצל את הידע והניסיון שצברו לאורך תקופות שפל בעבר בכדי להגיב באופן מהיר לשינויים ולהשקיע בנכסים איכותיים אשר מגלמים עבור קהל המשקיעים פוטנציאל משמעותי של הוספת ערך (Value add) ותשואות אלפא (עודפות) ביחס למתרחש בשוק.